18/10/2017

Zmiana warunków otrzymania faktury na podstawie paragonu.

Robimy zakupy, bierzemy paragon który po jakimś czasie staje się fakturą kosztową w naszej firmie...Ministerstwo planuje zabrać nam ten przywilej.

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają wejść w życie od 2018 roku przedsiębiorca nie otrzyma faktury na podstawie wcześniej wydanego paragonu.

Aktualnie osoba, która prowadzi działalność gospodarczą ma możliwość otrzymania faktury po pewnym czasie od otrzymania paragonu. Przedsiębiorca może ubiegać się o wystawienie faktury na podstawie paragonu w terminie do trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym towar został‚ dostarczony lub usługa została wykonana, co oznacza , że nawet po czterech miesiącach po dokonaniu zapłaty możliwe jest otrzymanie faktury zakupowej udokumentowanej wcześniej paragonem.

Obecna sytuacja ulegnie zmianie z powodu wielokrotnych nadużyć przepisów, dotyczących wykorzystywania ich do zaniżania podatków. Przedsiębiorcy przyjmują paragony za zakupy, dokonane przez inne osoby i "przekształcają" je we własne faktury. Dzięki temu właściciel firmy zawyża koszty podatkowe swojego przedsiębiorstwa, co prowadzi do zaniżenia podatku dochodowego.

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie, z którą przedsiębiorcy będą mogli otrzymać fakturę na podstawie paragonu jedynie w przypadku, gdy na paragonie będzie znajdował‚ się Numer Identyfikacji Podatkowej nabywcy. Wyłącznie na ten konkretny NIP będzie można wystawić fakturę. Dzięki wprowadzonym zmianom paragony, które nie posiadają NIP-u nabywcy nie będą podlegały wymianie na fakturę.

Anna Kowalska/księgowy